Nowelizacja tarczy antykryzysowej (tzw. tarcza antykryzysowa 2.0) wprowadziła szereg rozwiązań ułatwiających uzyskanie pomocy publicznej przez firmy znajdujące się w kłopotach finansowych. Niestety, nie wszystkie nowe przepisy należy ocenić pozytywnie.
Nowa ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, która przewiduje m.in. wsparcie udzielane przez Agencję Rozwoju Przemysłu, zawiera przepis, który pozbawia pomocy publicznej firmy w procesie restrukturyzacji sądowej bądź w upadłości. Zgodnie Art. 2 ust. 3, ustawy nie stosuje się do przedsiębiorców, wobec których ogłoszono upadłość oraz przedsiębiorców, wobec których otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne. Co więcej, w przypadku przedsiębiorców, względem których złożony został wniosek o upadłość lub wniosek restrukturyzacyjny, do czasu prawomocnego rozpatrzenia wniosku procedura udzielenia wsparcia ulega zawieszeniu.
Oznacza to, że podmioty, które są zagrożone niewypłacalnością lub przechodzą procedurę restrukturyzacji sądowej nie mają możliwości skorzystania z rozwiązań przewidzianych tarczą antykryzysową w ramach instrumentów proponowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu w związku z COVID-19.
Do tej pory, podstawowym ratunkiem dla firm znajdujących się w tarapatach finansowych był wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Prawo restrukturyzacyjne reguluje zasady zawierania przez dłużnika układu z wierzycielami, w jednym z czterech rodzajów postępowań: postępowaniu o zatwierdzenie układu, przyśpieszonym postępowaniu układowym, zwykłym postępowaniu układowym i postępowaniu sanacyjnym. Celem prawa restrukturyzacyjnego jest uniknięcie upadłości dłużnika, jako niepożądanej zarówno z punktu widzenia jego samego jak i wierzycieli ale także całości gospodarki.
Niestety, wspominany powyżej nowy przepis odcina od pomocy te firmy, które działając zgodnie z przepisami złożyły wniosek o restrukturyzację lub upadłość i to nawet, jeśli ich przyczyną była epidemia.
Podmioty, które w związku z COVID-19 są zagrożone niewypłacalnością, będą musiały podjąć trudną decyzję – albo złożyć wniosek restrukturyzacyjny (i nie uzyskać wówczas żadnej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej) albo wystąpić o pomoc publiczną w ramach tarczy antykryzysowej, rezygnując tym samym z możliwości, które oferuje prawo restrukturyzacyjne.
W tej sytuacji, podjęcie decyzji o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego, wymaga całościowej analizy sytuacji danego przedsiębiorcy, w kontekście przepisów tarczy antykryzysowej oraz prawa upadłościowego i prawa restrukturyzacyjnego. Dopiero taka analiza może pozwolić na wybranie rozwiązania, które okaże się najlepsze z punktu widzenia konkretnego przedsiębiorcy.
Back to list
Read also
September 21, 2023
W dniu 15 września 2023 r. weszły w życie istotne zmiany związane z krajowymi i transgranicznymi procesami reorganizacji. Dotyczą one polskich...
Read more
August 09, 2023
On 20 May 2023 important changes to the competition law in Poland entered into force as a result of implementation of ECN+ directive. The changes...
Read more
August 08, 2023
Under Polish law, adverse possession is a legal concept where someone who does not have legal title to real property and who did not buy it can...
Read more