W dniu 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Jedną z istotnych dla pracodawców zmian, jest nowy sposób liczenia tzw. okresu zasiłkowego, czyli okresu w ciągu którego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, a pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę.
Jakie inne zmiany czekają nas w prawie pracy w 2022 roku?
Poniżej najważniejsze zmiany, które czekają pracodawców w 2022 r:
-
- Ochrona sygnalistów
-
- Do 17 grudnia 2021 r. Polska miała obowiązek wprowadzenia przepisów implementujących dyrektywę o ochronie sygnalistów, jednak do dziś ustawa nie została uchwalona i tym samym pracodawcy nie są jeszcze zobowiązani do spełnienia obowiązków wynikających z dyrektywy. Niemniej jednak z uwagi na krótkie vacatio legis (ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia) i konieczność spełnienia szeregu obowiązków, w tym konsultacji z pracownikami, proces przygotowania warto rozpocząć bez czekania na ostateczne uchwalenie ustawy.
- Zgodnie z projektem, firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników będą miały obowiązek ustalenia regulaminu zgłoszeń wewnętrznych, określającego wewnętrzną procedurę zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Regulamin ten będzie musiał zostać uzgodniony z przedstawicielami pracowników lub związkami zawodowymi. Firmy będą także zobowiązane do prowadzenia rejestru zgłoszeń wewnętrznych.
Przepisom ustawy od momentu jej wejścia w życie podlegać będą podmioty z sektora finansowego (np. banki), a także podmioty z sektora prywatnego, które zatrudniają co najmniej 250 pracowników.
Praca zdalna
-
- W nowym roku najprawdopodobniej wejdą w życie zmiany do Kodeksu Pracy dotycząca pracy zdalnej. Nowe przepisy mają zastąpić dotychczasowe przepisy o telepracy. Wykonywanie pracy zdalnej będzie musiało być uzgodnione z pracownikiem, ale w niektórych sytuacjach pracodawca będzie mógł wydać jednostronne polecenie pracy zdalnej (np. w okresie stanu nadzwyczajnego lub czasowego braku możliwości zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy). Ponadto pracodawcy będą zobowiązani m.in. do uregulowania zasad wykonywania pracy zdalnej w porozumieniu zawieranym ze związkami zawodowymi, a w przypadku ich braku, w regulaminie skonsultowanym z przedstawicielami pracowników.
Work-life balance directive
-
- W dniu 2.08. 2022 r. mija również termin transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20.06. 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dyrektywa służy zwiększeniu uczestnictwa kobiet w rynku pracy i zapewnieniu lepszego podziału obowiązków opiekuńczych między mężczyzn i kobiety. Dyrektywa przewiduje indywidualne prawa związane z urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim i urlopem opiekuńczym, w tym m.in. prawo do 5 dni urlopu na zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia krewnemu lub osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym.
Back to list
Read also
September 21, 2023
W dniu 15 września 2023 r. weszły w życie istotne zmiany związane z krajowymi i transgranicznymi procesami reorganizacji. Dotyczą one polskich...
Read more
August 09, 2023
On 20 May 2023 important changes to the competition law in Poland entered into force as a result of implementation of ECN+ directive. The changes...
Read more
August 08, 2023
Under Polish law, adverse possession is a legal concept where someone who does not have legal title to real property and who did not buy it can...
Read more